ריצוף שיש – שיופי ואיכות נפגשים

ריצוף שיש – יופי איכות ויוקרתיות במוצר אחד

אבן שיש היא בעלת צבעים שונים. אבן שיש הלבנה נחשבת לשיש הטהור ביותר והמבוקש ביותר בעולם. הטבע יוצר בעבורנו שונים ורידים יפהפיים על מרבצי השיש. איך נוצר שיש וכיצד נוצרים הצבעים השונים במאמר הבא: 

סלעי שיש הם סלעים מסיביים ואחידים, ולא שכבות דקיקות, הסלעים הם למעשה פסיפס של גרגירי קלציט אחידים. מרבצי השיש נוצרים לרוב בסלעים מותמרים כמו סלע צפחה ) Schist , )פליטים)Phyllite,) גנייס)Gneiss )גרנולוציטים)granulites ,)והם שכיחים ביותר בשכבות הישנות ביותר של קרום כדור הארץ. המטמורפוזה של סלעי גיר עשירים במאובנים לסלעי שיש בשכבות אלו הם תופעה נפוצה מאוד בטבע וקיימים מרבצי שיש גדולים באיטליה, ספרד, הודו וסין. 

ריצוף שיש – איך נוצרים צבעים שונים בסלעי השיש 

המחקר מלמד אותנו כי התגבשות הסלע מחדש לא ביטלה לחלוטין את המבנים האורגניים ובזכות זה אנו זוכים למדרגותשיש בצבעים שונים. גם במרבצי השיש הלבנים כמו בעיר קרארה שבאיטליה ניתן לאתר מינרלים של קוורץ, מיקה, פלוגופיט, גרפיט, תחמוצות ברזל, וגבישים קטנים של פיריט. מינרלים אלה הם למעשה זיהומים באבן הגיר המקורית, שהגיבו במהלך המטמורפיזם ויצרו תרכובות חדשות. האלומינה מייצגת תערובת של חימר; הסיליקטים מפיקים את הסיליקה שלהם מקוורץ ומחימר; הברזל הגיע מלימוניט, המטיט או פיריט בסלע המשקע המקורי. במקרים מסוימים ניתן לגלות את המצעים המקוריים של המשקעים הגיריים באמצעות רצועות מינרליות בשיש. מינרלי סיליקט, כלומר מינרלי הסיליקט, אם קיימים בכמות ניכרת כלשהי, עשויים לצבוע את השיש; למשל, ירוק במקרה של פירוקסנים ודו-חיים ירוקים; חום בזה של נופך וסוואניאני; וצהוב בזה של אפידוטה, כונדרודיט וטיטאניט. צבעים שחורים ואפורים נובעים מהימצאותם של קשקשים עדינים של גרפיט. 

האבן הנפוצה ביותר בעולם

ניתן למצוא שיש בכל רחבי העולם, אך ארבע המדינות בהן הוא נפוץ ביותר הן איטליה, ספרד, הודו וסין. מחצבי שיש יכולים להגיע לעובי של מאות מטרים המשתרעים על שטח גיאוגרפי עצום. עובדה זו מאפשרת לחצוב את השיש בקנה מידה גדול, כאשר כמה מחצבות בודדות יכולות לייצר מיליוני טונות של אבני שיש בכל שנה. אבני שיש טבעיות מיוצרות על ידי חיתוך זהיר של שיש לחתיכות בעלות מידות ספציפיות. אלה משמשים בעיצוב פנים למטרות ריצוף, בניית אנדרטאות, מבנים, פסלים ופרויקטים אחרים.

אצלנו בחברת אבן גביש תוכלו למצוא מגוון רחב של עבודות בשיש. החל מחיפויים, דרך ריצוף בשיש, ספי חלון, ועוד עבודות בסוגי אבן טבעית.

he_IL