אבן שיש – אבן יוקרתית מיוחדות

אבן שיש – אבן יוקרתית, היסטורית ועתיקה 

אבן שיש נחשבת לאבן יוקרתית מאוד בעלת שימושים רבים כמו ריצוף שיש, בנייה, קוסמטיקה, תרופות ועוד. אפילו בבניית הטאג ‘מאהל, הוא אחד מפלאי עולם הבניינים היפים והמפורסמים ביותר בעולם. 

איך נוצרת אבן שיש ? 

הגיאולוגיה מלמדת אותנו כי אבן שיש הוא סלע משקע ימי כלומר הוא נוצר על פני כדור הארץ מחומר שמקורו בסלע אחר בתנאים רגילים של טמפרטורה ולחץ. השיש מורכב בעיקר מהמינרל קלציט )CaCO3 )ובדרך כלל מכיל מינרלים נוספים, כמו חימר, מיקאס, קוורץ, פיריט, תחמוצות ברזל וגרפיט. 

לכל סלע והמסע שלו – התנאים להיווצרות אבן שיש 

אבן הקלציט הופכת לאבן שיש באזורים בהן גבולות טקטוניים מתכנסים, כלומר שטחים גדולים של קרום כדור הארץ נחשפים לחום ולחץ של מטמורפיזם אזורי. גוף מגמה מחמם את אבן הקלציט או אבן הדולומיט הסמוכה. לפני תהליך השינוי, הקלציט בגיר היא בדרך כלל חומר מאובן מזוקק ופסולת ביולוגית. בתנאי החום והלחץ התת-קרקעיים, הקלציט מתגבשת מחדש ונוצר סלע שהוא למעשה מסה של גבישי קלציט המשתלבים זה בזה, ומרקם הסלע משתנה. 

כיצד נראה סלע שכזה – עוד לא כמו מדרגות שיש בבית. בשלבים המוקדמים של טרנספורמציית קלציט-לשיש, גבישי הקלציט בסלע קטנים מאוד. אבן הקלציט היא בעלת נצנוצים קטנים באור המשתקפים מגבישים הזעירים. ככל שמתקדם תהליך המטמורפוזה, הגבישים הולכים וגדלים וניתן לזהות אותם בקלות כגבישים עשויים קלציט. ההתגבשות בשלב זה תסתיר כל זכר למאובנים בסלע ותמחק את מבנה אבן המשקע. שיש הוא בדרך כלל סלע בהיר. כאשר הוא נוצר מקלציט עם מעט מאוד חומרים נוספים, הוא יהיה בצבע לבן. שיש המכיל חומרים נוספים כגון מינרלים מחימר, תחמוצות ברזל או חומר ביטומני יכול להיות עם עורקים בצבע כחלחל, אפור, ורוד, צהוב או שחור. 

אבן שיש – ישר מהטבע אליכם

ניתן למצוא שיש במחצבים עצומים שיכולים להגיע לעובי של מאות מטרים המשתרעים על שטח גיאוגרפי עצום. עובדה זו מאפשרת לחצוב את השיש בקנה מידה גדול, כאשר כמה מחצבות בודדות יכולות לייצר מיליוני טונות של אבן שיש כל שנה. אבנים טבעיות מיוצרות על ידי חיתוך זהיר של שיש לחתיכות בעלות מידות ספציפיות. אלה משמשים בעיצוב פנים למטרות ריצוף אבן או שיש למדרגות פנים, לבניית אנדרטאות, מבנים, פסלים ופרויקטים אחרים. 

באבן גביש אנו פועלים כבר למעלה מ 25 שנה בעולם הבנייה הישראלי אנו רואים עצמנו כשותפים לכל פרויקט בו אנו מעורבים, אנו לומדים היטב את צרכי הפרויקט, ייעודו, שיטות הבנייה וחומר העבודה בהם ייעשה שימוש ומיקום המשטח המבוקש ומתאימים על פי סטנדרטים מקצועיים את חומר הגלם ואת טכניקות החיתוך והעיבוד המתאימים ביותר עבורו.

he_IL
דילוג לתוכן