ריצוף אבן טבעית מחיר

חיפוי וריצוף באבן טבעית מחיר

אבן טבעית היא חומר גלם יפהפה אשר משמש לריצוף וחיפוי פנים וחוץ. כאשר מדובר בריצוף אבן טבעית, מחיר הריצוף מושפע ממשתנים רבים:

האם האבן נדירה או מצויה בטבע

מחיר אבן טבעית, כמו כל מוצר אחר, מושפע מהיצע וביקוש. ככל שהאבן נדירה וקשה יותר למצוא ולחצוב אותה ו/או היא בעלת מראה מיוחד ושונה, כך המחיר שלה עולה בהתאם.

בנוסף, כאשר יש מקורות מועטים בלבד עם גישה לסוג האבן הרצוי זה עלול לגרום להעלאת מחיר האבן בשל חוסר תחרות.

דוגמא לריצוף אבן טבעית במחיר גבוה הוא שיש אמיתי (קרארה, רוסו פורטוגל) אשר לא קיים בטבע בכמויות גדולות, כמו גם אבנים ממשפחת האוניקס היפהפייה אשר ניתן למצוא במדינות מעטות בלבד ולפעמים בתנאי שטח קשים. לעומת זאת, אבנים נפוצות כמו אבן גיר או טרוורטין וסוגי גרניט מסוימים (בעיקר ממשפחת הסארדו) הן לרוב זולות יותר.

כמה קשה לעבד את האבן

עיבוד אבן טבעית אינה משימה קלה. אבנים טבעיות יכולות להישבר, להיסדק או להתפורר בתהליך הייצור, השינוע וההרכבה. באופן טבעי, אבנים שבירות וקשות מחייבות הליכי ייצור מיוחדים והמוצר הסופי יקר יותר מאשר אבנים שאינן דורשות עלות ייצור גבוהה.

לדוגמא, אבנים שבירות או עורקיות מאוד דורשות רשת הגנה בגב האריחים בזמן חיתוך או ליטוש. רשת זו מגנה על האבן מפני התפרקות, אך היא גם מקשה ומסרבלת את תהליך העיבוד. בנוסף, למרות הרשת לא נדיר שאבנים כאלה יישברו או יתפרקו. אבנים שבירות כאלה לרוב יעלו יותר מאבנים יציבות ולא- מתפרקות. אם אתם מעוניינים בריצוף אבן טבעית, מחיר הריצוף הסופי יושפע לא מעט מתהליכי העיבוד ומורכבותם. 

ריצוף אבן טבעית מחיר – מהם העלויות?

הליכי העבודה בין המשפחות השונות של האבנים הם שונים. אבן קשה כמו גרניט או בזלת מחייבת סגמנט שונה על סכיני הדיסק מאשר אבן כורכר למשל, ז”א שייתכן כי עלות דיסק לגרניט יעלה אולי כפול. כמו כן, דיסק לאבן גיר עם סגמנט מתאים יכול בממוצע לחתוך 100 קו”ב אבן לעומת דיסק עם סגמנט מתאים לבזלת שיכול לחתוך רק קו”ב אחד. אבני גיר מסוימים מחייבים מילוי חורים, סדקים וחריצים בדבק מתאים לעומת אבני גיר שאינן דורשות מילוי בדבק. יש גם הבדל עלויות ייצור מהותי בין סוגי מכונות הייצור השונים, לדוגמא חיתוך למידות (אורך, רוחב, עובי) שנחתך בגטר ולאחר מכן במשור גשר ושהסטיות במידות הן לא יותר מ- 1 מ”מ יקר יותר מחיתוך במסור block saw שהסטיות במידות יכולות להיות גם יותר מ- 2 מ”מ אם לא מקפידים תוך כדי הליכי עבודה.

גודל האריח – ריצוף אבן טבעית מחיר

מידות האריחים (אורך, רוחב, עובי) משפיעים על טווח המחירים. חומר הגלם נקנה לפי קו”ב ונחתך במפעל לפרוסות לפי הצורך. לרוב, ככל ששטח פני האריחים קטן יותר אז יש ניצול טוב יותר של חומר הגלם, אפשרויות המיון גדולים יותר והפחת מופחת וסביר להניח שהמחירים גם יהיו זולים יותר, במידות קטנות במיוחד יש הרבה יותר מטרז’ חיתוך למ”ר מאשר במידות גדולות ולמרות הפחת המופחת המחיר עלול להיות יקר יותר.

מחיר לאבנים במידות גדולות מושפע במיוחד מסוג האבן והמבנה הפיזיקאלי שלה, הרי ככל שיש ריבוי צבעים באבן זה מצביע על הכלת מרכיבים מרובים ששונים בתכונותיהם הפיזיקאליות ולכן בכדי להוציא מוצר מוגמר ברמה טובה זה מחייב תהליכי ייצור מורכבים ויקרים יותר. 

הובלה ושינוע

אבנים טבעיות הן מהחומרים הכבדים ביותר בטבע ולכן מיקום ומרחק השינוע היבשתי והימי הוא מרכיב די מרכזי בעלויות המוצר המוגמר. השינוע מהמחצבה למפעל ומהמפעל ליעד הסופי הינו פקטור חשוב בקביעת מחירי האבן. אבן ירושלמית שכביכול נחשבת “להמונית” וזולה במחוזותינו נמכרת בארצות זרות כאבן יוקרתית במחירים גבוהים ונהפוך הוא לגבי גרניט סרדו, שמחירה בסין יחסית זול אך נמכרת בארץ במחירים גבוהים יחסית בגלל עלויות ההובלה הגבוהות.  

אנחנו באבן גביש מעניקים יעוץ באבן ומספקים אבן טבעית לכל סוגי הפרויקטים, ומציעים שיטות חיפוי באבן למגוון הפרויקטים. 

חזרה לדף הבית