ריצוף אבן טבעית

ריצוף באבן טבעית וחיפוי – כל מה שחשוב לדעת

אבן טבעית היא חומר גלם יפהפה אשר משמש לריצוף וחיפוי פנים וחוץ. כאשר מדובר בריצוף אבן טבעית, מחיר הריצוף מושפע ממשתנים רבים:

האם האבן נדירה או מצויה בטבע

מחיר אבן טבעית, כמו כל מוצר אחר, מושפע מהיצע וביקוש. ככל שהאבן נדירה וקשה יותר למצוא ולחצוב אותה ו/או היא בעלת מראה מיוחד ושונה, כך המחיר שלה עולה בהתאם.

בנוסף, כאשר יש מקורות מועטים בלבד עם גישה לסוג האבן הרצוי זה עלול לגרום להעלאת מחיר האבן בשל חוסר תחרות.

דוגמא לריצוף אבן טבעית במחיר גבוה הוא שיש אמיתי (קרארה, רוסו פורטוגל) אשר לא קיים בטבע בכמויות גדולות, כמו גם אבנים ממשפחת האוניקס היפהפייה אשר ניתן למצוא במדינות מעטות בלבד ולפעמים בתנאי שטח קשים. לעומת זאת, אבנים נפוצות כמו אבן גיר או טרוורטין וסוגי גרניט מסוימים (בעיקר ממשפחת הסארדו) הן לרוב זולות יותר.

כמה קשה לעבד את האבן

עיבוד אבן טבעית אינה משימה קלה. אבנים טבעיות יכולות להישבר, להיסדק או להתפורר בתהליך הייצור, השינוע וההרכבה. באופן טבעי, אבנים שבירות וקשות מחייבות הליכי ייצור מיוחדים והמוצר הסופי יקר יותר מאשר אבנים שאינן דורשות עלות ייצור גבוהה.

לדוגמא, אבנים שבירות או עורקיות מאוד דורשות רשת הגנה בגב האריחים בזמן חיתוך או ליטוש. רשת זו מגנה על האבן מפני התפרקות, אך היא גם מקשה ומסרבלת את תהליך העיבוד. בנוסף, למרות הרשת לא נדיר שאבנים כאלה יישברו או יתפרקו. אבנים שבירות כאלה לרוב יעלו יותר מאבנים יציבות ולא- מתפרקות. אם אתם מעוניינים בריצוף אבן טבעית, מחיר הריצוף הסופי יושפע לא מעט מתהליכי העיבוד ומורכבותם. 

ריצוף אבן טבעית מחיר – מהם העלויות?

הליכי העבודה בין המשפחות השונות של האבנים הם שונים. אבן קשה כמו גרניט או בזלת מחייבת סגמנט שונה על סכיני הדיסק מאשר אבן כורכר למשל, ז”א שייתכן כי עלות דיסק לגרניט יעלה אולי כפול. כמו כן, דיסק לאבן גיר עם סגמנט מתאים יכול בממוצע לחתוך 100 קו”ב אבן לעומת דיסק עם סגמנט מתאים לבזלת שיכול לחתוך רק קו”ב אחד. אבני גיר מסוימים מחייבים מילוי חורים, סדקים וחריצים בדבק מתאים לעומת אבני גיר שאינן דורשות מילוי בדבק. יש גם הבדל עלויות ייצור מהותי בין סוגי מכונות הייצור השונים, לדוגמא חיתוך למידות (אורך, רוחב, עובי) שנחתך בגטר ולאחר מכן במשור גשר ושהסטיות במידות הן לא יותר מ- 1 מ”מ יקר יותר מחיתוך במסור block saw שהסטיות במידות יכולות להיות גם יותר מ- 2 מ”מ אם לא מקפידים תוך כדי הליכי עבודה.

גודל האריח – ריצוף אבן טבעית מחיר

מידות האריחים (אורך, רוחב, עובי) משפיעים על טווח המחירים. חומר הגלם נקנה לפי קו”ב ונחתך במפעל לפרוסות לפי הצורך. לרוב, ככל ששטח פני האריחים קטן יותר אז יש ניצול טוב יותר של חומר הגלם, אפשרויות המיון גדולים יותר והפחת מופחת וסביר להניח שהמחירים גם יהיו זולים יותר, במידות קטנות במיוחד יש הרבה יותר מטרז’ חיתוך למ”ר מאשר במידות גדולות ולמרות הפחת המופחת המחיר עלול להיות יקר יותר.

מחיר לאבנים במידות גדולות מושפע במיוחד מסוג האבן והמבנה הפיזיקאלי שלה, הרי ככל שיש ריבוי צבעים באבן זה מצביע על הכלת מרכיבים מרובים ששונים בתכונותיהם הפיזיקאליות ולכן בכדי להוציא מוצר מוגמר ברמה טובה זה מחייב תהליכי ייצור מורכבים ויקרים יותר. 

הובלה ושינוע

אבנים טבעיות הן מהחומרים הכבדים ביותר בטבע ולכן מיקום ומרחק השינוע היבשתי והימי הוא מרכיב די מרכזי בעלויות המוצר המוגמר. השינוע מהמחצבה למפעל ומהמפעל ליעד הסופי הינו פקטור חשוב בקביעת מחירי האבן. אבן ירושלמית שכביכול נחשבת “להמונית” וזולה במחוזותינו נמכרת בארצות זרות כאבן יוקרתית במחירים גבוהים ונהפוך הוא לגבי גרניט סרדו, שמחירה בסין יחסית זול אך נמכרת בארץ במחירים גבוהים יחסית בגלל עלויות ההובלה הגבוהות.  

אנחנו באבן גביש מעניקים יעוץ באבן ומספקים אבן טבעית לכל סוגי הפרויקטים, ומציעים שיטות חיפוי באבן למגוון הפרויקטים.

ריצוף באבן טבעית – מה צריך לדעת?

ריצוף באבן טבעית נחשב יוקרתי ומרשים ביותר, בגלל שורה ארוכה של סיבות.

הוא יוצר מראה שאין דומה לו ואין לטעות בו ומשום כך הוא גם אטרקטיבי יותר ממוצרים רבים אחרים של ריצוף.

חברת אבן גביש מתמחה באספקת שיש ואבן טבעית, מהחברות המובילות בתחום בישראל, מציעה מוצרים מובילים במחירים תחרותיים.

למה כולם אוהבים אבן טבעית?

משטח מרוצף באבן טבעית הוא אחד האלמנטים היפים ביותר שאפשר לבקש – בבית, בבניין מוסדי, בניין מסחרי, או ציבורי.

המראה המיוחד של ריצוף באבן טבעית הוא ייחודי. אין לו חיקויים ואין לו מתחרים, שיכולים לעמוד ברמה האסתטית המרשימה, שכן טקסטורה וצבע המתקבלים בתהליכים טבעיים, כמעט שאינם ניתנים לחיקוי.

גם התחושה המתקבלת בהליכה ברגליים יחפות על אבן טבעית היא ייחודית ואינה ניתנת לחיקוי. הקרירות הטבעית היא נעימה מאין כמוה וגם תחושת החספוס שיש לאבן טבעית הפכה אהובה מאוד, בזכות החיבור לטבע שהיא מעניקה למי שדורך עליה.

יתרונות ריצוף באבן טבעית

נוסף על היתרונות התחושתיים של אבן טבעית, יש לה גם יתרונות פרקטיים, הנוגעים לאיכות הריצוף שהיא יוצרת.

מדובר על ריצוף עמיד ויציב, פחות רגיש לחבלה ופגיעות נוספות, עמיד בפני נזקי מזג האוויר ונזקי הסביבה בכלל ומאפשר שימוש בחומר טבעי שמשתמר לשנים ארוכות ומספק לבעליו הנאה לטווח ארוך.

בחירת ריצוף באבן טבעית

אבן טבעית ניתנת לעיבוד בשיטות שונות. כך אפשר להתאים אותן לכל צורך ולשוות להן מראה חלק יותר, או פחות, לפי הצורך והביקוש.

המומחים של חברת אבן גביש עוסקים בתחום כבר משנות החמישים ומציעים אבן טבעית מעובדת בשיטות שונות, כדי לתת מענה לצרכים שונים, סגנונות עיצוב שונים והעדפות מגוונות.

אם כן, בחירת ריצוף באבן טבעית נעשית לני הכל לפי שיטת העיבוד של האבן.

לאחר מכן, יש לבחור את כושר העמידות של האבן, כדי לבחור אבן עמידה יותר לריצוף חיצוני, אשר תסתדר היטב עם גשם, שמש, ותנועה ערה. לצורך ריצוף פנים אפשר להשתמש גם באבן עדינה וחלקה יותר, אשר הימצאותה בתוך המבנה מגנה עליה מפני פגעים שונים .

מה היא אבן טבעית – סקירה כללית של הגיאולוגיה 

חובבי ריצוף אבן טבעית באריחים, בקמינים, בקירות ואבני הבניין הם בעלי ברית טבעיים לגיאולוגים. כולם חולקים להט דומה לנצנוץ של נופך ולנצנוץ אבן שיש. אנשי מקצוע כמו קבלים, אדריכלים, ארכיטקטים ומעצבים וגם אנשים רגילים מעריכים סלעים מכיוון שהם שימושיים, פרקטיים ויפים. גיאולוגים חוקרים סלעים כדי ללמוד עוד על מה שקרה בעבר כדור הארץ ולשפוך אור על מדוע והיכן נבחר להשתמש באבן מסוימת. 

יחסים בין סוגים שונים של אבנים 

ריצוף אבן טבעית או מדרגות אבן טבעית הם מושגים השגורים לאנשי המקצוע אבל מה אומרים עליהם הגיאולוגים. בעולם הגיאולוגיה, כל האבנים קשורות זו לזו. לאורך פרקי זמן עמוקים של אלפי שנים, כל סלע יכול להפוך לסלע חדש לגמרי אם הוא נמס, נלחץ, מורם או נשחק. למעשה, זה בדיוק מה שקורה לאורך ההיסטוריה של כדור הארץ. הבנת היחסים בין אבנים שונות יכולה להקל על הבנת הסיבות להוויצרן לכך שחלקן חולקות תכונות דומות. 

סלעי משקע הופכים למטמורפיים – 

אבן גיר נוצרת באוקיינוסים רדודים וחמים ובחופים עתירי אלמוגים. הן עשויות מקליפות, שברי קליפה וקליפות מומסות. אבן גיר יכולה להיקבר ולהתחמם בעקביות להפוך לשיש- כמו ריצוף שיש בבית. שתי האבנים עשויות מאותו מינרל – קלציט – אך במקרה של שיש גרגרי הקלציט התגבשו יחד, מה שהופך את האבן פחות נקבובית. הפסים האפורים הייחודיים של שיש הם שכבות חרס מאבן הגיר המקורית שחוממה והתערבלה. 

מה היא אבן הגרניט? 

אבן גרניט פירושה הרבה דברים. זוהי קטגוריית תפיסה המשמשת לעתים קרובות לתיאור כל אבן קשה וגבישית. בגיאולוגיה, גרניט הוא דבר ספציפי אחד: סלע דלקני שהוא גרגר גס ובסך הכל בהיר. אך בלשון תעשיית האבן הטבעית, ההגדרה של גרניט מורחבת כך שהיא כוללת את כל הסלעים המידוריים, כמו גם סלעים מטמורפיים רבים כמו נייר ושסע. גיאולוגים מסווגים סלעים דומים לפי גודל הגבישים וסוגי המינרלים.למרות שרוב הסלעים די דומים זה לזה, למרות הצבעים והדפוסים השונים שלהם. אנחנו יכולים פשוט להיצמד לקרוא לכולם גרניט. 

אין ספק כי ריצוף באבן טבעית הוא ייחודי, יוקרתי ונעים לעין, אך כדי לבחור בצורה נכונה את הריצוף המתאים ביותר לצרכים שלכם, לא די בבחירת צבע האבן וצורתה. חשוב להתאים את סוג האבן לתנאים שבהם היא צריכה לעמוד.

לצורך בחירה מושכלת, ניתן להתייעץ עם המומחים של חברת אבן גביש, אשר ישמחו לסייע ולערוך עבורכם את החישובים הנחוצים כדי לבחור את האבן המתאימה, היפה והאיכותית ביותר לצרכים שלכם.

חושבים על ריצוף אבן טבעית בפרויקט הבא שלכם? פנו עלינו למידע נוסף.

ריצוף אבן טבעית

היום זה הפך לטרנד חזק בעולם הריצוף – ריצוף אבן טבעית. מה הכוונה אבן טבעית? על איזה אבנים מדובר מה החוזקות ומה החולשות של ריצוף אבן טבעית לעומת ריצוף שיש? אנחנו באבן גביש חברה לאספקת אבן ושיש מהמובילות בתחומה בישראל. דור שלישי ישראלי של מומחים לאבנים מכל הסוגים. הנה כל מה שאתם חייבים לדעת על המושג אבן טבעית. 

ריצוף אבן טבעית – מה הכוונה? 

אומני אבן מוכשרים צריכים להכיר את הגיאולוגיה הבסיסית של אבן. אומן אבן צריך להכיר גם את תצורות השינויים של האבן שעליה הוא עובד. ריצוף אבן טבעית הוא עניין מאוד מורכב וישנם הרבה מאוד גורמים משתנים: זה תלוי  אם מדובר בריצוף פנימי או חיצוני, סוג האבן קובע את מראה הרצפה ואורך חייה. 

סוגי אבני פנים האופיינים לריצוף אבן טבעית הם: שיש, גרניט, גיר, טרוורטין, צפחה, טרצו, אבן חול, טרקוטה, קוורץ, אוניקס, בזלת ומנטון אריחים. לכל סוג אבן יש דירוג בסולם הנקרא סולם הקשיות של מוה, אשר קובע כיצד האבן תתמודד עם שחיקה קבועה כתוצאה מנפילה או תנועה. סוגי אבן המיועדים לריצוף חיצוני יהיו בקצה העליון של סולם המוה ויהיו יותר מפני שחיקה. לרוב אלה יהיו אבנים טבעיות מבוססות צפחה, גרניט, אבן חול ובטון. 

ריצוף אבן טבעית – מה יש לקחת בחשבון. 

תחזוקה – לאבנים השונות יש גם סוגי תחזוקה שונים לדוגמא תחזוקת ריצוף ומדרגות שיש בכניסה למלון תדרוש תחזוקה וליטוש בדרגה גבוהה מאוד. תחזוקת ריצוף אבן טבעית מסוג טרצו תדרוש תחזוקה וליטוש בדרגה נמוכה. 

מרצפות אבן טבעית באיכות נמוכה או שניזוקו עקב תחזוקה לקויה יהיה צורך שימוש במכונות השחזה של יהלומים,  על מנת להסיר את שכבת המשטח העליונה של האבן באמצעות יהלומים מלוכדים ממתכת, אלה יכולים להסיר מלאי של 5 מ”מ במידת הצורך. 

מדוע הגיאולוגיה כה חשובה בריצוף אבן טבעית? יש הרבה סיבות, למשל שיש וגרניט שונים זה מזה. גרניט עמיד כמעט לחלוטין בפני חומצות אך שיש אינו. גרניט צפוף יותר משיש ולכן יש להשתמש בחומרי שחיקה שונים בעת חידוש או שיפוץ. גרניט ושיש למשל שונים מאוד בקשיותם. חומר קשה יותר כמו גרניט עשוי לדרוש שוחקים צפופים יותר לצורך חידוש. 

מתלבטים איזו כיצד לרצף בעזרת אבן טבעית? אנחנו באבן גביש מומחים באספקת אבן ושיש – זקוקים למידע? מתלבטים מה נכון לפרויקט החדש? המומחים שלנו פה לעזור לכם. 

חזרה לדף הבית

he_IL
דילוג לתוכן