ספי חלון וקופינג

ספי חלון – כך תבחרו נכון

ספי חלון, אדני חלונות וקופינג לחלונות הם מילים שונות לתאר את אותה אבן המונחת מתחת לחלון הבית ומהווה את בסיס החלון.

ספי חלון מגיעים בשלל צורות, צבעים ועוביים.

עקרונות בבחירת אבנים טבעיות לספי חלון:

ישנם מספר עקרונות בסיס המנחים את אנשי המקצוע בבואם להתקין אבנים טבעיות לספי חלון. 

אבנים שלמות יפות יותר מאבנים חתוכות

ספי חלון הם חלק משמעותי בעיצוב הבית ויש להם השפעה על מראה הבית/ דירה הן כלפי פנים והן כלפי חוץ. 

העיצוב המועדף של ספי חלון הינו אבנים דקות ומלוטשות היטב המונחות כחתיכה אחת בבסיס החלון. משום כך, מרבית החלונות המשתמשים באבנים טבעיות לספי החלון הינם באורך עד 2 מטר שהוא האורך המקסימלי שבו ניתן למצוא את מרבית האבנים הטבעיות. הוספת ספי חלון טבעיים בחלון שאורכו גדול מ-2 מטרים מחייב פיצול הסף ל-2 אבנים, ומוביל לפגיעה במראה החלון. 

קצוות מעוגלים

בניגוד לחיפוי אבנים רגיל, אבנים לספי חלון אינם בצורה מלבנית מושלמת. כדי לשמור על בטיחותם של בני הבית- בייחוד ילדים- וכדי לתת לסף החלון מראה רך ומזמין יותר, נקטם קצהו של האבן ומשויף כדי לשוות לאבן מראה מעוגל וטבעי.

פתח ניקוז נוזלים

ספי חלון מחביאים כל מיני הפתעות מיוחדות בתוכן. אחת ההפתעות היא חריץ כמעט בלתי נראה הנועד לניקוז מים הנקרא “אף מים”. המטרה היא למנוע מסף החלון לשמש כצלחת איסוף למי גשם אשר עלולים לזרום לתוך הבית. בנוסף לאף המים, מרבית ספי החלון מותקנים בזווית זעירה כלפי חוץ כך שגם אם אף המים נסתם, זרימת המים תהיה כלפי חוץ ולא אל תוך הבית.

עיגון מכני

ספי חלון לרוב מעוגנים אל הקיר באמצעות בטון או חומר הדבקה עצמתי אחר. אולם כאשר מדובר בספי חלון ארוכים וכבדים יותר, מומלץ בנוסף לעגן אותם בעיגון מכני על מנת להכפיל ולשלש את הוודאות שהם לא יפלו גם כעבור שנים רבות.

ספי חלון וקופינג – שימוש בחומרים הנכונים

בכל שימוש באבן טבעית, חשוב מאוד לבדוק את התכונות של האבן הרלוונטית ואת העמידה של האבן בדרישות התקן לשימוש חיצוני. אבנים המושפעות ממים, לדוגמא, אינן מתאימות לשימוש כספי חלון מפני שהתמוססות האבן כתוצאה ממים או חומר חומצי עלולה לנתק אותה ממקומה.

אנו ב’אבן גביש’ מספקים אך ורק אבנים טבעיות העומדות בדרישות התקן עפ”י דרישות מכון התקנים. 

גליפים

גליפים הם אבנים אנכיות הנחות על סף החלון ותוחמות את החלון משני צדדיו. 

כאשר בוחרים גליפים מאבנים טבעיות, חשוב מאוד לעגן אותם בעיגון מכני כמו גם את ספי החלון כדי למנוע מהעומס הנוסף על ספי החלון לשחרר את סף החלון מהבטון- מה שיכול להביא חלילה לנפילתו.

גליפים לא חייבים להיות עשויות מאותו אבן כמו ספי החלון. ישנם אדריכלים שדווקא חשוב להם לרענן את מראה החלון עם גליפים בצבע או עיצוב מיוחד. בכל מקרה, חשוב לוודא שהאבן ממנה עשויות הגליפים היא אבן עמידה העומדת בדרישות מכון התקנים לשימוש חיצוני.

קורה 

קורה היא האבן העליונה המונחת על גבי הגליפים מלמעלה. למרבית החלונות אין קורה והיא נחשבת כחתיכה דקורטיבית בלבד.

הנחת קורה מאבן טבעית דורשת עיגון מכני של הקורה כמו גם של ספי החלון והגליפים. זאת מכיוון שקורות אבן טבעית הינן כבדות משקל, ומרבית המשקל שלהן נח על הגליפים וספי החלון. עיגון מכני עוצמתי ידאג לכך שספי החלון , הגליפים והקורה יישארו כולן במקומן גם במקרה שחיבור הבטון נשחק.

חברת אבן גביש מתעסקת במתן פתרונות וייעוץ אבן. אנו עובדים עם מגוון רחב של לקוחות ומעניקים פתרונות בתחומים שונים כגון ייעוץ באבן, שיטות חיפוי באבן, ריצוף באבן טבעית ועוד.

he_IL
דילוג לתוכן