קופינג שיש (אבן)

קופינג שיש – איך בוחרים את האבנים הנכונות?

קופינג שיש הוא תהליך ריצוף שיש, אבן טבעית או צפחה באמצעות אריחי ריצוץ קטנים במיוחד המשמשים לאבני שפה. כיום נהוג לבצע קופינג שיש, אבן טבעית וצפחה על מעקות, חלונות, קירות ובריכות. מעבר לתפקיד האסתטי לקופינג יש תפקיד חשוב במניעת חדירת מים ולכלוכים. 

ריצוף אבן טבעית – מושלם לקופינג 

מתלבטים על ריצוף אבן טבעית? הגיאולוגיה עשתה עבורכם את המחקר. הנה כמה עובדות גיאולוגיות על אבנים הכי מבוקשות לקופינג. ַׁשיִׁש – השם הגיאולוגי לאבן גיר מסיבית וקומפקטית שהתגבשה מחדש לחלוטין על ידי חום ולחץ, ולכדה חומרים זרים רבים, וכך נוצר מגוון ייחודי של צבעים ורידים )מינרלים(. שיש הוא פשוט אבן גיר שהשתנה, או אם להיות אבן גיר ספציפית יותר, מטמורפית. הווריד שנגרם על ידי שונות של חומרים, מייצג לעתים קרובות אזורי חולשה בתוך גולות רבות. כמו אבנים רבות אחרות כמו אבני גיר, טרוורטין ואוניקס, גם השיש מורכב בעיקר מסידן פחמתי. ניתן ללטש שיש ולשמש למטרות אדריכליות ונוי. צבעו משתנה בין לבן לשחור, לפעמים צהוב, אדום וירוק. השיש הוא לפעמים ורידי או מעונן יפה. לקופינג שיש לקיר היא מומלצת במיוחד . אבן שיש רכה יחסית לאבנים אחרות ומציעה פחות עמידות בפני כתמים. לפיכך זה דורש תחזוקה זהירה ויש להתייחס אליו כאל רהיטים משובחים. שיש רגיש לנזק מחומצות לימון, אלכוהול ושמנים. יש לנגב את הנזילות מיד. מטופל כראוי, שיש ישאר אלגנטי במשך עשרות שנים. 

גיר – נוצרת כתוצאה ממיליוני שנים של קונכיות ים ועצמות של יצורי ים המתמקמים כמשקעים על קרקעית האוקיאנוס )מכאן היא נקראת אבן משקע(. הסידן בעצמות ובקליפות משלב עם פחמן דו חמצני במים ליצירת סידן פחמתי, שהוא המבנה המינרלי הבסיסי של כל אבן הגיר והשיש. פחות מ -%3 מהאבן הם הצבע, שהוא פשוט אלמנטים טבעיים אחרים שקיימים כאשר האבן נוצרה )כלומר משקעי ברזל מעניקים לך חום אדמדם(. האבן זמינה בגוונים אלגנטיים של צהוב, כחול, חום ושחור. בשל עמידותה ואורך חייה, אבן הגיר משמשת בדרך כלל כאבן בנייה וליצירת פסלים. השימוש בו כחומר חיפוי קירות זכה לפופולריות עצומה. 

צפחה – היא סלע מטמורפי, כמו אבן שיש . עם זאת, במקום להיווצר מאבן גיר שקיימת בעבר )כמו שיש(, צפחה נוצרת מהמטמורפיזם בדרגה נמוכה של פצלי סלעי המשקע ואפר וולקני המופקד על קרקעיות הים. צפחה, כמו פצלי )”אבן בוץ”(, היא סלע מגורען דק מאוד של מינרלי חרס מיקרוסקופיים בעיקר עם קוורץ מיקרוסקופי וקלציט. צפחה יכולה להכיל גם כמה מאותם מינרלים שנמצאים בגרניט, מה שהופך כמה צפחות לססגוניות ו / או קשות. שינוי הפצלי על ידי חום ולחץ מייצר את הפרידות הבולטות )מחשוף מרופד( המעניקות לציון את מאפייניו. כמו אבן גיר ושיש, הצבע מגיע ממתכות קורט. הצבעים הפראיים ברוב הצפחות הסיניות וההודיות הם תוצאה של פיצול הצפחה לאורך שכבות טבעיות, החושפות את המתכות לאטמוספירה, והן מתחמצנות )חלודה(.קופינג שיש וצפחה נחשב ליוקרתי ביותר בישראל. 

אבן מיוחדת – אבן הגרניט

גָרנִיט – גרניט הוא סלע אשר במהלך התפתחותו נותר בצורת מגמה נוזלית במרכז כדור הארץ. בניגוד לבה, גרניט לא עלה לפני השטח. הוא נשאר כלוא בתוך האדמה שם התקרר לאט והתגבש. בגלל הלחץ הקיצוני בכדור הארץ, והיעדר האטמוספירה, גרניט נוצר צפוף מאוד ללא נקבוביות. גרניט הוא שלל מרכיבים, כולל מינרלים נפוצים כמו 

פלדה ספאר, קוורץ ונציץ, פרופורציות משתנות במידה ניכרת בין פיקדון להפקדה. המרכיב המינרלי העיקרי של גרניט הוא פלדספאר. קוורץ, שהוא החלק הקשה ביותר בגרניט )הוא נע בין %70 ל -%80 בצפיפות היהלום( מהווה רק בין %30-10 מהסלע, ואילו פלספארד )זני אשלגן ונתרן( מהווה %80-60 .גרניט מגיע בצבעים שונים המשתנים בין לבן עז לבז ‘, חום, אדום, ורוד, צהוב, ירוק, כחול, אפור ושחור. המרקמים נעים בין ברור לגס וגבישי ועד לרידים כבדים. חומרים טבעיים אלה נוצרו בכדור הארץ לפני שנים רבות על ידי תהליכים ותנאים, שהעניקו לכל אחד מהם מאפיינים ומאפיינים משתנים. גרניט הוא העמיד ביותר משטחי האבן, מה שהופך אותו לבחירה הטובה ביותר למשטח ללא דאגות. הוא עמיד במיוחד, עמיד בפני כתמים וקל לטפל בו. הוא עמיד לשבבים ולא סביר להיסדק או לשרוט במהלך שימוש רגיל.

 

אצלנו באבן גביש תוכלו למצוא סוגי אבנים לשימושים שונים. ריצופים, מדרגות, חיפויים וכדומה. מעוניינים? השאירו פרטים ונציג שלנו יחזור אליכם.

he_IL
דילוג לתוכן