אבן טבעית לחיפוי קירות חוץ – כל הבעיות והפתרונות

בעיות ופתרונות בשימוש באבן טבעית לחיפוי קירות חוץ

אבנים טבעיות מציעות אינספור הזדמנויות לעיצוב בר-קיימא במקומות פרטיים או ציבוריים בחוץ (למשל טרסות, שערים, פארקים או אנדרטאות). למרות שאבנים טבעיות, במיוחד אבנים קשות כמו גרניט או בזלת, מראות בדרך כלל עמידות טובה בפני מזג האוויר, ישנם היבטים חשובים שיש לעקוב אחריהם עבור מתקנים חיצוניים. המאמר הבא מתאר אילו השפעות חיצוניות יכולות להשפיע על אבנים טבעיות ומה נעשה כדי להשיג הגנה לטווח הארוך.

באופן כללי יש לאבן טבעית לחיפוי קירות חוץ שלוש אויבות עיקריות: אקלים (קרינת UV, שינויי טמפרטורה) לחות (חדירת מים), וחומרים מכתימים (שמן, מזון או מים).

בעיות הנגרמות על ידי האקלים

קרינת UV, בליה וגשם חומצי עלולים לגרום לנזקים על פני האבן, במיוחד באבני חומרים רכים כמו שיש או גיר. שיש מלוטש ואבן גיר יאבדו את הברק ויהפכו למט בחשיפה לאקלים בעייתי.

אין טיפול מונע שיכול לעצור אבן גיר או שיש לאבד את הברק הטבעי שלהם, אך קיימת אפשרות לרענן את צבע האבן בקלות עם חומרים כימיים מסוימים, במקום להעביר את האבן תלטיש מחדש. חומרים מעצימי צבע משפרים את הצבע הטבעי והמבנה של כל האבנים (גיר, שיש, גרניט וכו’). ניתן להספיג את האבן הטבעית בחומרים מיוחדים: הספגות מיוחדות כאלה חודרות אל פני האבן אולם הם אינם יוצרים שכבה על גביו, וכך האבן שומרת על יכולת הנשימה שלה.

השפעה של לחות על אבן טבעית

לחות היא אתגר גדול שיש לשלוט בו.

טחב – טחב הוא עודנו אחד המזיקים הנפוצים ביותר הנגרמים על ידי לחות קבועה. סוג זה של לכלוך חיצוני ניתן להסיר בקלות בעזרת חומרי ניקוי מעט בסיסיים על בסיס תרכובות כלור פעילות, אולם חשוב לטפל בכתמים מיד עם היווצרותם.

חלודה – הסרת חלודה היא כבר יותר מורכבת. כאשר האבנים עמידות לחומצה, בדרך כלל ניתן להסיר חלודה מעל פני השטח באמצעות חומצות אורגניות המסירות חלודה. אולם כאשר רוכשים אבנים טבעיות לחיפוי קירות חוץ שאינן עמידות לחומצות, כמו אבן גיר או שיש, עלולה להתרחש תגובה חזקה לחומרים הכימיים שעלולים לפגוע במראה האבן הטבעית. למרות שמוצרים לא חומציים מסוימים יכולים להסיר חלודה על פני שיש או אבן גיר, לא ניתן להסיר את החלודה ההנגרמת על ידי אינדוקציה מתמדת של לחות (בעיקר מגב האבן).

הדרך היחידה הקיימת להגן על האבן מפני כתמים הנגרמים על ידי לחות (חלודה, פריחה, כתמי מים) היא ע״י עבודות איטום אחורי באמצעות חומרי איטום מיוחדים. מערכות כאלה ייושמו על החלק האחורי ועל ארבע הצדדים של אריח האבן הטבעי.

 חומרים מכתימים על אבן טבעית לחיפוי קירות חוץ

משטחי אבן טבעית באזורים חיצוניים מושפעים לעתים קרובות מכל מיני חומרים מכתימים. למשל ספסלי אבן בפארק או חיפוי עשוי אבן טבעית באזור שבו אוהבים לעשות מנגל. אוכל מקולקל, שמן ושומן עלולים לגרום לזיהום מכוער. כמו כן זיהום כמו עשן עלול לפגוע ביופיה של אבן טבעית.

כדי לשמור על ריצוף האבן צריך להגן עליה מפני 2 סוגי חומרים

א) לכלוכים וחומרים מבוססי מים

ב) לכלוכים וחומרים מבוססי שמן

בחירת ההגנה הנכונה תלויה בדרישה של כל פרויקט, בחשיפה לתנאי מזג אוויר ולכלוכים מהטבע (צואה, גשם חומצי) ולכלוכים מעשי ידי אדם (עשן, אוכל שומני וכו’). חזית שנחשפת רק לרוח ולגשם דורשת בדרך כלל הגנה מפני מים ולכלוך. לחיפוי אבן טבעית שנחשף לכל סוג של כתמים (למשל מאכלים) יש צורך בהגנה נגד שמן, שומן וחומרים אורגניים. 

לרוב, חומרי הגנה אלה לא ייפגעו כלל במראה האבן ואף יעצימו את הצבע והברק הטבעי, במיוחד על משטחים חשופים בהם הצבע נוטה לדהות מהר. על מנת לשמור על ההגנה יש לטפל באבנים טבעיות באמצעות חומרי ניקוי מקצועיים ללא חומצה וחומרים מזיקים אחרים.

 

he_IL