אבן לחיפוי קירות חוץ

מדריך לבחירת אבן לחיפוי קירות חוץ

כיצד בוחרים אבן לחיפוי קירות חוץ? בחירת אבן לחיפוי חוץ דורשת מספר רב של בדיקות:

מרחק מהים

כאשר בוחרים אבן לחיפוי קירות חוץ, חשוב קודם לדעת את המרחק של המבנה אותו מחפים מחוף הים המלוחים הקרוב ביותר. בישראל זהו אחד משלושה מקורות מים: הים התיכון, ים סוף וים המלח. במרחק של עד 1000 מטר ממקור מים מלוחים חובה לבחור אבן טבעית מתאימה לסביבה ימית. אבנים אלה עברו בדיקות איכות מחמירות ע”י מכון התקנים כולל 21 מחזורים של טבילה במי מלח כדי לבדוק האם האבנים מתפרקות, משנות את צבען, מאבדות ממשקלן או מתרככות בסביבה מלוחה.

בדיקת תקן

לאחר שבדקתם אם דרושה אבן מתאימה לסביבה ימית או לא, חשוב לבדוק שהאבן שאתם בוחרים כבר עברה בדיקה מקדימה ע”י מכון התקנים ובאם אין בדיקה כזאת צריך לבצע בדיקת ייתכנות מקדימה. אבן לחיפוי קירות חוץ חשופה להשפעות מזג האוויר ולכן במצבים מסוימים היא לפעמים עוברת תהליך בליה של התפוררות או שבירה. בדיקת התקן עבור אבן לסביבה לא- ימית רגילה בודקת את ספיגות האבן (מתחת 1.5%), אחוז ספיגות נימית, משקל סגולי וכפיפה לשני כיוונים.

השילוש הקדוש

כאשר מעמידים אבן לחיפוי קירות חוץ, חשוב לבדוק את ההתאמה בין שלושה אלמנטים עיקריים (השילוש הקדוש): סוג האבן, אזור הבנייה ושיטת החיפוי. שיטת החיפוי כוללת את סוג הדבק, האינטראקציה בין הדבק למים, החומר ממנו עשויים אביזרי העיגון ועוד. שלושה אלמנטים אלו הן בעלי השפעה רבה על ההצלחה של החיפוי ובחירה לא נכונה באחד מן האלמנטים עלול לגרום לכשל הנדסי, שינוי גוון או התפוררות של האבן הטבעית.

בדיקת אלמנטים סביבתיים 

ישנם אלמנטים סביבתיים רבים המשפיעים על אבן לחיפוי קירות חוץ: שמש, מים, חומר קישור (דבק, צמנט), לכלוכים סביבתיים (צואת יונים, סופות חול, גשמים חומציים) ואביזרים הנלווים (ברגים, עוגנים, חומרי קשירה ועוד).

מספיק שסעיף אחד לא מתאים או משתלב במערכת- זה יכול לגרום לכשל בחיפוי (חורים, התפוררות, שבירה, שינוי גוון, הוצאת מלחים). 

התפשטות תרמית

בבנייה באזורים בהם יש הפרשי טמפרטורה גדולים בין היום והלילה או תזוזות בנין ועקב כך לגרימת  התרחבות והתכווצות שונה של האבנים, החומר המקשר והמתכת המחזיקים אותם תיתכן השפעה של התנתקות ושבירה של האבן ולכן באזורים כאלה רצוי לבחור אבן עם התפשטות תרמית גבוהה.

תהליכי עבודה

הקפדה על תהליכי העבודה כפי שמפורט בתקנים השונים שמספרם 2378 חלקים 1-6 חשובה מאוד לשמירה ארוכת טווח על אבן לחיפוי קירות חוץ. תהליכי עבודה כאלו כוללים שיטות קידוח להתקנת עוגנים, שימוש נכון בעוגני נירוסטה עפ”י התקן, מרווח בין האבן לקיר (כמה צמנט לשים) ועוד. 

אנחנו באבן גביש מעניקים ייעוץ באבן ומספקים אבן טבעית לכל סוגי הפרויקטים, ומציעים שיטות חיפוי באבן למגוון הפרויקטים. 

חזרה לדף הבית

he_IL