natural stone

איך לבחור אבן טבעית לבית או לפרויקט

כאשר בוחרים אבן טבעית לבית, למשרד או לפרויקט , יש שיקולים רבים שצריך לקחת בחשבון: מראה, עמידות, ספיגה, החלקה, שינויים עם הזמן, מזג אוויר ועוד. אולם הקריטריונים העיקריים שחשוב להקפיד לברר לגביהם הם עמידות, חוזק וקלות הכתמה:

עמידות- להגן על עצמכם מפני בלאי גבוה

העמידות היא אחד הקריטריונים החשובים ביותר בבחירת אבן טבעית. חשוב לבחור אבנים בעלי עמידות גבוהה כדי להימנע משריטות, שברים, סדקים וחורים ברצפות או בקירות שלכם. עמידות נמוכה יכולה להתבטא במספר דרכים:

הפרדה בין שכבות

אבנים טבעיות עשויות משכבות גיאולוגיות, והחיבור בין השכבות עלול להיות חלש באבנים מסוימות. חשוב לבחור באבן טבעית שאינה סובלת מחיבורים חלשים, במיוחד בעת בחירת משטחים שעתידים להימצא תחת לחץ תדיר וגבוה כמו רצפה או שיש למטבח ובפרט בשיטות חיפוי מסוימות. 

התפוררות

אבנים טבעיות רבות מכילות כיסי מינרלים – מה שנותן להם את הצבע המדהים שלהם. כאשר אחד מהחומרים חלש יותר, לא מחובר היטב לאבן או מתחמצן בקלות, האבן יכולה לסבול מהתפוררות ועלולים להיווצר בה חורים או חלודה. מומלץ להימנע מאבנים עם כיסי מינרלים מחומרים בעלי תגובתיות גבוהה כגון ברזל.

היסדקות

ישנם סדקים טבעיים הנותנים לאבן מראה מעניין ואינם מסכנים את האבן. אולם סדקים מעשי ידי אדם שנגרמו בתהליך החציבה או ההעברה של האבנים עלולים לגרום לשבירה של האבן ולסכן אתכם ואת היקרים לכם. ניתן להבדיל בין סדק בעייתי לסדק טבעי ע"י בדיקת עומק ורוחב. אם הסדק נמשך לכל אורך האבן, חשוב להחליף לאבן אחרת. כמו כן, חשוב להתאים בין תכונות הסלעים לבין תנאי האקלים כיוון שאבנים בעלי תגובתיות גבוה לשינויי טמפרטורה עלולים להיסדק אם מוצבים במקום עם שינויי טמפרטורה קיצוניים.

חוזק 

רבים חושבים שחוזק ועמידות הם בדיוק אותו הדבר. אך למרות שיש קורולציה מסויימת ביניהם, בפועל הם מהווים שני קריטריונים נפרדים לחלוטין. בעוד עמידות נוגעת ליכולת של האבן לשמור על תכונותיו ועל השלמות שלו לטווח ארוך, חוזק נוגעת ליכולת הבסיסית של הסלע להישמר מפני פגיעה או שריטה ע"י חומרים אחרים.

חוזק של חומר מוגדר ע"י החומרים ממנו הוא יכול להישרט, וחומרים אותם הוא יכול לשרוט. ככל שתבחרו אבן בעלת חוזק גבוה יותר, כך תבטיחו שהוא יישאר שלם, ללא סדקים או שריטות, במשך זמן ארוך יותר.

חוזק נמדד על פי סולם שקבע אדם בשם פרידריך מוס. סולם מוס הוא סולם א- ליניארי שנע בין 1-10. בצד הנמוך של הסולם נמצא הטלק שמספרו בסולם הוא 1 ומתפורר לאבקה במגע קל. בצד הגבוה (מס. 10) נמצא היהלום שלא ניתן לשרוט אותו באמצעות אף חומר חוץ מיהלום אחר.

כאשר בוחרים אבן טבעית לריצוף וחיפוי הבית, מומלץ לבחור מהצד הגבוה של סולם מוס לשמירה על שלמות ומראה האבנים לאורך זמן. 

אבן טבעית – עמידה לאורך זמן

כאשר יוסי גמזו כתב את המילים "יש אבנים עם לב אדם", הוא לא כתב אותן כמומחה פיזיקה אלא כאומן וזמר. אולם האמת היא כי במובנים מסוימים הוא בהחלט צדק. אבנים טבעיות חיות ונושמות את האוויר סביבן, שותות בצמא נוזלים שנשפכים אליהם ובולעות אל קרבן חומרים שיושבים עליהם לאורך זמן.

אבנים טבעיות עושות זאת באמצעות נקבוביות זעירות באבן ובאמצעות כימיקלים מיוחדים שמגיבים לסביבות רוויות חמצן, מים או חומציות. תגובות אלה יכולות לשנות את פני האבן ולגרום לשינויי צבע, כתמים ואף חלודה.

עמידות בפני כתמים

עמידות בפני כתמים נקבעת על פי כמה קריטריונים ובהם מידת הנקבוביות, הקומפוזיציה הכימית של האבן ואפילו טעם אישי של בעלי הבית. לדוגמא, ישנם אבנים בעלי תגובתיות גבוהה למים המשמשות באופן פרדוקסלי בעיקר בריצוף וחיפוי חוץ. זאת כיוון שרבים מחשיבים את התגובה של האבנים למים כתגובה שדווקא מעשירה ומייפה את המראה של האבן. 

אבנים בעלי עמידות נמוכה לכתמים אינן מתאימות לשימוש בבית עם ילדים ודורשות תחזוקה גבוהה ותשומת לב מירבית. חשוב למנוע מחומרים חומציים להישפך עליהם כיוון שחומרים אלה עלולים לגרום לכתמים בלתי ניתנים למחיקה. הנוסף, מומלץ ליישם עליהם חומר בידוד מיוחד אחת לכמה שנים כדי להגן עליהם מנזקים. לחלופין, ניתן לבחור אבן טבעית כהה ולהנות ממראה אבן טבעי יפהפה ללא מאמץ.

עמידות למיקום ולייעוד

חשיבות גדולה קיימת בייעוד העבודה ומיקומה, שהרי אבן שמוגדרת כטובה לחיפוי קיר פנימי לא בהכרח תהיה טובה לחיפוי חוץ או משטח למטבח למשל . במרחק של עד 1000 מהים ישנה השפעה של המליחות על חלק ממרכיבי האבן הטבעית ולכן הדרישות מהאבן מחמירות ויש לבצע בדיקות מקדימות של התגבשות מלחים למניעת התפרקות/התפוררות עתידית של האבן. מומלץ לעשות גם בדיקות בלייה לאבנים שמיועדות לחדרי רחצה או בקרבת מים מתוקים  ובמקומות שהטמפרטורה צונחת לפעמים מתחת ל-0.

אבנים טבעיות מושפעות ברמה כזאת או אחרת מקרינת UV ולכן צריך לקחת בחשבון אם משטח העבודה בחלקו מוצל ובחלקו חשוף לשמש.  

אנחנו באבן גביש מעניקים יעוץ באבן ומספקים NATURAL STONE FLOORING לכל סוגי הפרויקטים, ומציעים שיטות חיפוי באבן למגוון הפרויקטים.

אבן גביש – אספקת אבן

en_US