אבן גרניט

אבן גרניט – איכות חסרת פשרות

אבן גרניט היא חלק מהיום יום של רובנו – כמשטח שיש במטבח, כחיפוי אבן חיצוני במבנים ועוד… מה הופך את הגרניט לאבן טבעית מעולה לבנייה? כיצד היא נוצרת ומה השימושים המרכזיים בה? הכל במאמר הבא: 

מה הוא סלע אבן גרניט

אבן גרניט משמשת לעתים קרובות בבניינים, גשרים, ריצוף, מונומנטים, משטחי עבודה, רצפות אריחים, מדרגות מדרגות ואלמנטים עיצוביים רבים אחרים. המילה גרניט נגזרה מהמילה הלטינית 'גרנום' שפירושה גרגר. גרניט הוא סלע פולשני, סלעי, בעל מרקם גרגירי, התופס 70-80% מקרום כדור הארץ. מקורו פלוטוני, ומשמע שהוא נוצר מתחת לאדמה. סלע זה מורכב בעיקר מגבישים משולבים של פלדת פלדה אלקלית (65% בנפח), קוורץ (20% בנפח), נציץ, אמפיבולים ומינרלים אחרים. תלוי בהרכב המינרלים, צבע הגרניט יכול להיות אדום, ורוד, אפור או לבן עם גרגירים מינרליים כהים הנראים לעין ללא עזרה. גרניט הוא סלע קשה וקשוח עם צפיפות ממוצעת בין 2.65 ל- 2.75 גרם / ס"מ.

אבן גרניט נמצאת בשפע בכל היבשות כחלק מהקרום היבשתי. סלע זה נמצא במסה קטנה, כמו מסות המפוזרות על שטח של פחות מ -100 קמ"ר, או כבתוליות המהוות חלק מרכסי הרים אורוגניים. גרניט מהווה בדרך כלל את הסלע התת קרקעי הבסיסי שעליו מונחים סלעים יבשתיים ומשקעים אחרים. גרניט מופיע גם בלאקוליטים, גבעות ואדנים. וריאציות סלע אחרות, דומות בהרכבן לגרניט, הן אלפיטיים פגמטיטים. אלפיטים בעלי גודל גרגר עדין יותר מגרניט, מופיעים בשולי חדירת גרניט. פגמטיטים עם גרגרים גסים יותר מגרניט חולקים לעתים קרובות מקומות עם מרבצי גרניט.

היווצרות

ישנן מספר תיאוריות שנויות במחלוקת ביחס למקור אבן גרניט. התופעות הנרחבות ביותר הן התיאוריה המגמטית והתיאוריה ההיפר-מטמורפית. 

על פי התיאוריה המגמטית, סלעים פלוטוניים כמו גרניט, שנמצאים לעתים קרובות קרובים לרכסי הרים, מקורם במאגמה. במהלך היווצרות ההרים, כאשר קצה יבשת אחד מכניע עוד אחד מתחתיו, די בכוחות החיכוך שנוצרים כתוצאה מתופעה זו כדי להמיס את הסלעים מתחת לקצה היבשת המאופק. סלע או מאגמה מומס זה מחלחל בצורה של כדוריות או פלוטונים גדולים. לוקח הרבה מאוד זמן עד שהפלוטונים מגיעים לפני האדמה והופכים אותם לסלע עילי, על הפלוטון להישחק על ידי כוחות הבליה הפועלים על הקרקע. זה יכול להיות אחד התהליכים שבהם מתרחשת היווצרות גרניט. 

התיאוריה ההיפ-מטמורפית, לעומת זאת, מתעלמת מהתיאוריה המגמטית ובמקום זאת טוענת כי גרניט הוא תוצאה של התכה והתגבשות מחדש של סלעי משקע במקום מאגמה. עם זאת, נכון לעכשיו, השיטה המדויקת להיווצרות גרניט עדיין נמצאת במחקר עד שתושג הוכחה חותכת להיווצרות סלע זה.

חושבים על חיפוי או ריצוף באמצעות אבן גרניט – אנחנו באבן גביש היא חברה אספקת אבן טבעית ושיש מהמובילות בתחומה בישראל. הסטנדרטים הגבוהים בהם אנו פועלים, תוך יישום תהליך עבודה באיכות בלתי מתפשרת, הוא פרי של היסטוריה ארוכת שנים בהן משפחתנו הכתה שורשים בענף התעשייה והציבה את הרף לרמת העבודה בתחום. במידה ואתם זקוקים לריצוף אבן טבעית, אבן לחיפוי חוץ, אספקת natural stone וכדומה, הגעתם למקום הנכון! 

en_US